Ήττα στο Ο.Α.Κ.Α. από την Α.Ε.Κ.

ΝΕΑ Νέα Αγώνων Ήττα στο Ο.Α.Κ.Α. από την Α.Ε.Κ.
20 Ιανουαρίου 2019

Το ξεκίνημα του δευτέρου γύρου της Basket League βρήκε το Περιστέρι Βίκος Cola να ηττάται από την Α.Ε.Κ. με 96-70.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν ιδανικό καθώς στα πρώτα δύο λεπτά, η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφια επίπεδα (11-1). Το time out όμως που κάλεσε ο Αργύρης Πεδουλάκης, συνέφερε τους παίκτες του και με τους Jordan Callajan, Steven Gray και Ben Bentil να ευστοχούν πίσω από τα 6.75μ. η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (17-16) πριν οι Γάιος Σκορδίλης, Βασίλης Μουράτος και Παναγιώτης Βασιλόπουλος αναλάβουν δράση και βάλουν μπροστά τον Γ.Σ.Π. με 23-21. Με 1/2 βολές ο Σκορδίλης έκανε και το +3 (21-24), για να ακολουθήσει η απάντηση της Α.Ε.Κ. όπου με σερί 9-0 βρέθηκε ξανά στην θέση του οδηγού (30-24 στο 13ο λεπτό). Το προβάδισμα ωστόσο, άλλαξε εκ νέου χέρια όταν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έτρεξαν σερί 0-10 για το 30-34, ενώ με τον Ζώη Καράμπελα να μοιράζει ασίστ στους Σκορδίλη και Bentil πριν ευστοχήσει και σε τρίποντο, το σκορ έφτασε 39-41. Με γκολ-φάουλ του Jordan Theodore η Α.Ε.Κ. προσπέρασε ξανά (42-41) κρατώντας τα ηνία έως ότου οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (49-44).

Με την επιστροφή στο παρκέ, το Περιστέρι Βίκος Cola δέχθηκε ένα επί μέρους 19-4 και βρέθηκε να “κυνηγάει” διαφορά 20 πόντων (68-48 στο 25ο λεπτό) η οποία έφτασε και το -24 όταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε το 76-52. Δια χειρός Σκορδίλη όπου σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους, το σκορ έγινε 76-60 με το -16 να είναι η κοντινότερη απειλή για την ομάδα των Δυτικών προαστίων που γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70