Βασιλόπουλος at the buzzer!

ΝΕΑ Νέα Αγώνων Βασιλόπουλος at the buzzer!
02 Φεβρουαρίου 2019

Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο, ακριβώς με την λήξη, το Περιστέρι Βίκος Cola πέρασε από την έδρα του Χολαργού με 76-75 επιστρέφοντας στις επιτυχίες!

Με τον Ed Daniel να είναι εύστοχος εντός ζωγραφιστού και τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο πίσω από τα 6.75μ. το Περιστέρι Βίκος Cola προηγήθηκε με 5-4 κι έκανε 35 αγωνιστικά λεπτά προκειμένου να ανακτήσει τα ηνία. Σε αυτό το διάστημα, βρέθηκε να κυνηγάει και διψήφια διαφορά (20-10), ωστόσο με τον Ben Bentil να είναι κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα, τον Ryan Harrow να επιστρέφει στην δράση και τον Steve Gray να είναι εύστοχος από το τρίποντο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να προσπεράσει με 67-65 στο 35ο λεπτό.

Ακολούθησαν βήματα του Javontoe Hawkins και επιθετικό φάουλ του Jermaine Love στον Bentil για να κάνει ο Γκανέζος το 65-68 πριν ο Hawkins φέρει, με γκολ-φάουλ, το ματς στα ίσα (70-70). Ζευγάρι εύστοχων βολών από τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς έδωσαν και το προβάδισμα στους γηπεδούχους (72-71) για να τον μιμηθεί ο Βασιλόπουλος για το 72-73 υπέρ του Γ.Σ.Π. Με το ρολόι να θέλει 22 δευτερόλεπτα για να μηδενίσει, ο Toarlyn Fitzpatrick ευστόχησε σε τρίποντο για το 75-73 αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλεί άμεσα time out. Με την επιστροφή, ο Gray πήρε το τρίποντο αλλά αστόχησε, παρ’ όλα αυτά η μπάλα παρέμεινε στην κατοχή του Περιστερίου με τον Βασιλόπουλο να ευστοχεί…at the buzzer για την νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-39, 55-48, 75-76

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φίτζπατρικ 6 (2), Γιάνκοβιτς 16, Οκερέαφορ 5, Αγκμπελέσε 14 (6 ριμπάουντ), Χόκινς 18 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Κόττας 2 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 2, Τάλτον, Σκουλίδας, Λοβ 10 (2).

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκρέι 14 (3), Σίρκο 5, Ντάνιελ 4, Καράμπελας, Μουράτος 6 (1/5 βολές), Σκορδίλης 10, Χάροου 6, Αγραβάνης, Μπέντιλ 20 (4/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/13 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη).