Το πάλεψε ως το τέλος [video highlights]

Το Περιστέρι winmasters κοίταξε στα μάτια την Χάποελ Ιερουσαλήμ, αλλά δεν μπόρεσε να φέρει την σειρά στα ίσα γνωρίζοντας την ήττα (73-79), με την οποία ολοκλήρωσε στους «16» του Basketball Champions League το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο «Α. Παπανδρέου» σε μια αναμέτρηση «κεκλεισμένων των θυρών», λόγω του κορωνοϊού.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν μαχητικοί από την αρχή ως το τέλος, αλλά η αστοχία από τα 6.75 (4/26 τρίποντα, ήτοι 15,4%!) σε συνδυασμό με το άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο, λειτούργησαν αποτρεπτικά για να φτάσει σε μια νίκη που θα έστελνε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι. Στο ξεκίνημα του ματς οι «κυανοκίτρινοι» παίζοντας καλή άμυνα ήταν σε… απόσταση αναπνοής (11-12 στο 7.40'' και 11-17 στο 10').

Όμως, το κακό δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στην Χάποελ με πρωταγωνιστή τον Φελντέιν (έβαλε τέσσερα τρίποντα) να πάρει μια διαφορά 20 πόντων (24-44 στο 19') και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα… μαξιλαράκι 18 πόντων (28-46).

Την ίδια στιγμή το Περιστέρι winmasters είχε 1/12 τρίποντα (8.3%!) και δεν είχε την δυνατότητα να γυρίσει το ματς.

Όμως, το τρίτο 10λεπτο με τους Μορέϊρα, Βασιλόπουλο, Γκρέϊ και Αγραβάνη αποτέλεσε το «εφαλτήριο» για να ανατραπούν άρδην τα δεδομένα μέσα από την εκπληκτική άμυνα.

Ο Αγραβάνης «έπνιξε» τον Φελντέιν που πέτυχε ένα τρίποντο σε όλο το δεκάλεπτο και οι Ισραηλινοί σημείωσαν μόλις 7 πόντους (47-53 στο 30').

Τα δεδομένα άλλαξαν, οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν σε 55-58 (στο 32') με τον Κίνγκσλει Μόουζες, αλλά εκεί ο Τζεϊκόβαν Μπράουν σημείωσε ένα τρίποντο και έδωσε την ευκαιρία στη Χάποελ να «χτίσει» μια μικρή διαφορά με την αρωγή των Τόμας και Φελντέιν και με το +11 (57-68 στο 34.30'') να «κλειδώσει» το ματς και την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούκις, Τσίτσι, Ντεμάν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 28-46, 47-53, 73-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 4, Γκρέι 11 (0/6 τρίποντα), Χάτσερ 6 (0/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Μορέιρα 14 (5/13 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 2, Κέιν 6, Καράμπελας 5 (1), Μόουζες 5 (1), Σκορδίλης 2, Βασιλόπουλος 12 (2), Ξανθόπουλος 2.

ΧΑΠΟΕΛ (Κάτας): Μπράουν 25 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φελντέιν 24 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/6 βολές), Μακ 2, Τόμας 13 (1), Τιμόρ 2, Μπράιμο 2, Χόλαντ 6 (1), Λέβι 2, Τέρι 3, Ζάλμανσον.