Νίκη με θέαμα επί του Ιωνικού

Επίδειξη δύναμης έκανε το Περιστέρι κόντρα στον Ιωνικό (86-70) φτάνοντας στη νίκη στο Κλειστό «Α. Παπανδρέου», όπου πρόσφερε χορταστικό θέαμα, βγάζοντας ωραίες συνεργασίες στην επίθεση και καλές άμυνες.

Οι 24 ασίστ φανερώνουν την διάθεση δημιουργίας των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη, οι οποίοι, μετά τον αποκλεισμό από το Basketball Champions League, επικεντρώνονται στις εγχώριες υποχρεώσεις τους.

Στα πρώτα λεπτά μπορεί ο Ιωνικός να βρέθηκε μπροστά (14-16 στο 6’), αλλά με τους Τρε Μακλέιν και Τζέφρι Κρόκετ να σκοράρουν στο ανοικτό γήπεδο έπειτα από καλές άμυνες το Περιστέρι αντέδρασε και με σερί 10-2 έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με προβάδισμα 6 πόντων (24-18).

Στη δεύτερη περίοδο με τους Χόρχε Γκουτιέρες και Τζέιμς Γούνταρντ να σκοράρουν η διαφορά έφτασε στο +11 (31-20 στο 12’). Με σουτ από τα 6.75 από τους Καράμπελα και Βασιλόπουλο διευρύνθηκε κι άλλο το σκορ (37-23 στο 14’), όμως στο τέλος του πρώτου μέρους ο Νίκος Χουγκάζ και ο Σαγίντ Πριτζέτ έδωσαν στον Ιωνικό την δυνατότητα να μειώσει το σκορ (52-45 στο 20’).

Στην επανάληψη, η πίεση από τους παίκτες του Περιστερίου μεγάλωσε και με μπροστάρη τον Τρε Μακλέιν και τον Γιάννη Μπουρούση να συνδράμει κι αυτός σε δημιουργία (3 ασίστ) η διαφορά διευρύνθηκε (69-57 στο 29’). Πολύ καλή δουλειά έκανε ο Μάρβιν Τζόουνς σε άμυνα και επίθεση. Με τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση έγινε το 74-59 (στο 31’) και με καλάθι του Πέτεγουει το 78-61 (στο 33’). Πλέον, όλα είχαν τελειώσει και στο Περιστέρι στρέφουν την προσοχή τους στον επόμενο αγώνα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μαγκλογιάννης, Ζακεστίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 52-45, 71-59, 86-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 12 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας 6 (2 τριπ.), ΜακΛέιν 19 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 10 (8 ριμπάουντ), Κρόκετ 11, Βησσαρίου, Γούνταρντ 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (1/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουτιέρεζ 7 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουχαϊμίν 8, Τολιόπουλος 4 (2/9 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χουγκάζ 13 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πριτζέτ 18 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χόλιφιλντ 4.