Του έσπασε πάλι το αήττητο [video highlights]

Την μεγαλύτερη φετινή νίκη, μέχρι την… επόμενη, πέτυχε το Περιστέρι winmasters επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (82-78), βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί των πρωταθλητών Ελλάδος.

Οι «κυανοκίτρινοι», όπως πέρυσι έτσι και φέτος, κέρδισαν το «Τριφύλλι», γράφοντας ξανά ιστορία. Παρότι αγωνίστηκε με δυο σημαντικές απουσίες (Σαλούστρος και Σκορδίλης), η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, με τριπλέτα – φωτιά τους Γουίλ Χάτσερ, Παναγιώτη Βασιλόπουλο και Γιανίκ Μορέιρα, κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μία τεράστια νίκη.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός με τον Ιωάννη Παπαπέτρου (10 πόντοι σε αυτό το διάστημα) να σηκώνει το βάρος στην επίθεση, είχαν το προβάδισμα (9-19 στο 7'40'' και 17-26 στο 12').

Στα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρος, ο Χάτσερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με την βοήθεια των Μορέιρα, Μπλέικ και Βασιλόπουλου οδήγησε το Περιστέρι αρχικά στην ισοφάριση (22'') με τον Μόουζες και στο τέλος του πρώτου μέρους στο προβάδισμα με τον Σκούτσι Σμιθ (40-37) που «εκτέλεσε» από τα 6.75.

Στην επανάληψη ο Χάτσερ, με σημαντική βοήθεια από Μορέιρα Βασιλόπουλο, βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με +16 (66-50 στο 29' και 68-52 στο 30').

Με το Νικ Καλάθη στον πάγκο, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι, ο Ρικ Πιτίνο έριξε στο παρκέ το νεαρό Παπαδάκη, ο οποίος τα πήγε πολύ καλά, όμως, το Περιστέρι winmasters είχε τον τρόπο να σκοράρει, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 25 ασίστ και 12 κλεψίματα.

Οι «πράσινοι» πλησίασαν σε 70-65 (στο 35'), αλλά εκεί ο Χάτσερ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και «έδωσε φτερά» στην ομάδα του, που αντέδρασε στην πίεση του αντιπάλου και έφτασε στη νίκη με ένα μεγάλο τρίποντο του Βασιλόπουλου (έκανε το 78-71 στο 37'20'') και στο φινάλε με δυο εξαιρετικές προσπάθειες του Σκούτσι Σμιθ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ winmasters (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Αγραβάνης, Μορέιρα 12 (4/11 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γκρέι 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπλέικ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 6 (1), Βησσαρίου, Γόντικας 6, Χάτσερ 14 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μόουζες 8 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 9 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 9 (4/6 δίποντα, 1/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 15 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φρεντέτ 4 (1/5 σουτ, 0 ασίστ, 5 λάθη), Καλάθης (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη σε 9:39), Ράις 13 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 5 (1), Τζόνσον 8 (2/2 τρίποντα), Γουάιλι 6 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μπεντίλ